بتن چیست ؟ همه چیز در مورد بتن، این ماده شگفت انگیز بتن پارس زاگرس

به همین دلیل در این مقاله بتن‌ را زیر ذره‌بین قرار دادیم و در رابطه با انواع، ترکیبات بتن ، کاربرد آن و غیره به طور کامل همراه با فیلم توضیح داده‌ایم. بتن یکی از با دوام‌ترین مصالح موجود در ساخت و ساز است که در برابر پوسیدگی، حریق و زنگ زدگی مقاومت می‌کند که فونداسیونی پایدار و ایمن برای ساختمان‌های بلند مرتبه فراهم می‌کند. به دلیل دوام، از آن برای ساخت جاده و خیابان استفاده می‌شود. با کاهش هزینه‌های نگهداری، به صرفه جویی در آسفالت و کمک به محیط زیست کمک می‌کند. مواد تشکیل دهنده بتن، تابع نوع بتن است (انواع بتن را در ادامه همین مقاله معرفی خواهیم نمود) ولی به صورت کلی می توان مواد ذیل را به عنوان اصلی ترین مواد تشکیل دهنده بتن در نظر گرفت.

پیشینه استفاده از بتن بسیار طولانی است و اولین بار در حجم عظیم توسط رومیان باستان مورد استفاده قرار گرفت. اطمینان حاصل کنید که تهیه کننده مخلوط آماده شما می داند که بتن را پمپ می کنید یا خیر. مخلوط های پمپاژ به مقدار کافی باید ریز باشند و محدودیت هایی در اندازه سنگدانه ها وجود دارد تا مخلوط قابل پمپ شدن باشد. خاکستر بادی و حباب هوا کارایی و قابلیت پمپاژ را بهبود می بخشد.

✔ فوق روان کننده های بتن

به طور کلی ملات سیمان، از مهم‌ترین مواد تشکیل دهنده بتن است. در دسترس و ارزان بودن مواد اولیه و مقاومت بالای بتن از اساسی‌ترین دلایل استفاده روز افزون آن است. در مقایسه با سایر مواد اتصال دهنده، مقاومت کششی بتن نسبتاً کم است (این مشکل با فولاد تقویتی حل می‌شود). از آنجا که بسیاری از کاربران این سوال را دارند که مواد تشکیل دهنده بتن چیست؟ در اولین بخش از این مقاله به معرفی مواد تشکیل دهنده بتن خواهیم پرداخت. بزرگراه‌ها، پیش سازها، عناصر ساختاری، پیشخوان‌های آشپزخانه، حتی بوم های بتونی؛ در همه از بتن استفاده می شود.

کارایی

بتن‌های مسلح کاربرد وسیعی در صنایع و ساختمان‌های مدرن دارند. اجزا فولادی در برابر بارهای کششی و بتن در برابر بارهای فشاری مقاومت می‌کنند. به این ترتیب، ترکیبی به وجود می‌آید که مقاومت خوبی در برابر انواع بارها دارد. بتن، محصولی است با بیشترین حجم مصرف در بین فرآورده‌ های تولید شده در دنیای امروز. حال با توجه به مطالب مطرح‌ شده، “بتن خوب” را چطور توصیف نماییم؟ جهت پاسخ به این سوال، بهتر است ابتدا “بتن بد و بی‌ کیفیت” را تعریف کنیم که متاسفانه، رایج‌ ترین نوع مصالح ساختمانی است!

استفاده از سنگدانه‌هایی با اندازه و کیفیت بهینه، خواص نهایی بتن را بهبود می‌بخشد. بتن آماده به ترکیب آب و سیمان که همان ملات نام دارد و سنگدانه های ریز و درشت اطلاق می شود. آن چه که در مورد آن ها باید مورد توجه قرار گیرد، ترکیب نسبت صحیحی از مواد تشکیل دهنده آن ها می باشد. بتن یک ماده ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه های زیر(ماسه) و سنگ دانه های درشت مخلوط با آب ترکیب شده و با گذشت زمان سخت می شود.

  • نوع پلیمری اغلب برای ساخت محصولات پیش‌ساخته به کار می‌رود و همچنین به افزایش دوام دال پل نیز کمک می‌کند.
  • سیمان ماده ای چسبناک است که وظیفه برقراری اتصال بین مصالح مختلف سازه را بر عهده دارد.
  • مانند شکل پذیری بهتر بتن نسبت به فولاد، مقاومت زیاد بتن در مقابل آتش نسبت به فولاد، در دسترس بودن مصالح اولیه ساخت بتن و از همه مهم تر مقاومت فشاری قابل توجه بتن.
  • بالا بردن محتوای آب یا افزودن مواد افزودنی شیمیایی باعث افزایش کارایی بتن می‌ شود.

بتن چیست ؟ همه چیز در مورد بتن، این ماده شگفت انگیز بتن پارس زاگرس

استحکام بتن، با نیروی لازم برای خرد کردن آن به ازای هر پوند در هر اینچ مربع یا کیلوگرم در سانتی متر مربع تعیین می شود. این استحکام، می تواند تحت تأثیر بسیاری از متغیرها ازجمله رطوبت و دما باشد. این گرد و غبار جادویی به «پوزولان» معروف بود و برای دنیای روم یک معجزه به حساب می‌آمد.

دستگاه های موبایل نیز امکان دسترسی به خطوط ارتباطی در زمان های مختلف را فراهم می کنند و نیازی نیست کارگران همواره تحت نظارت باشند؛ زیرا از راه دور می توان از فعالیت های آن ها آگاه شد. با این بروزرسانی ها کارگران نیز می توانند زمان کمتری را هدر دهند و برنامه ریزی های خود را تسریع بخشند. پرینتر سه بعدی بتن به منظور اتوماتیک سازی تولید بتن مورد استفاده قرار می گیرند. دو نوع از این دستگاه های رباتیک در سال گذشته توسط Apis Cor و MIT معرفی شدند. خواص این بتن باعث می شود آن را برای کاربردهای سنتی و همچنین استفاده های جدیدتر و پیشرفته تر در حوزه هایی مانند طراحی معماری که به اجزای نازک و شکل های پیچیده نیاز دارد، انتخاب کنند. بتن مگر که با نام بتن پوششی نیز شناخته می شود، به نوعی از بتن با عیار سیمان کم گفته می شود، که به منظور آماده سازی بستر خاکبرداری اجرا می گردد.

پس نتیجه می‌گیریم که افزایش آب منجر به افزایش خلل اضافه در بتن‌‌ شده و مقاومت آن را کاهش می‌دهد. مقاومت بتن به طرح اختلاط وابسته است ولی با تقریبی می توان مقاومت بتن را بین 10 تا 40 مگاپاسکال در نظر گرفت. بتن ها را از جهت ویژگی هایشان به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند؛ حال این ویژگی ها می تواند بر اساس مقاومت بتن، طرح اختلاط و یا محل استفاده انتخاب شود. این آزمایش توسط مهندسین عمران پروژه صورت گرفته و نتیجه آن باید به اطلاع مهندس ناظر پروژه برسد تا کیفیت بتن و سازه مورد نظر به درستی تشخیص شرکت قالب بتن داده شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره تست بتن با ما در هلدینگ ساختمانی سپنتا در ارتباط باشید. فرایندی است که در آن بتن یا ملات با فشار و سرعت بالا بر روی یک سطح پاشیده می شود تا لایه ای متراکم، خود نگهدار و باربر ایجاد گردد.

بتن زودگیر

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار