بهترین یونیفرم مردان ایکس در کمیک های مارول از نگاه سایت فیگار

ولی اگر بیانصاف نباشیم، لحظاتی که به یکباره لباسش را عوض میکرد و به مرد عنکبوتی تبدیل میشد حسابی خندهدار بودند و اگر الان نگاهش کنید لحظات مفرحی برایتان خلق میکند. اگر بازیکن تصمیم بگیرد که ۱۰۰ درصد بازی را تکمیل کند، باید کاری بسیار وقتگیرتر از داستان اصلی انجام دهد. جالبه بدونین که مت ریوز جملهی معروف «من انتقام هستم» رو از سومین اپیزودِ فصل اول همین سریال که داستان مبارزهی بتمن با مترسک هست، وام گرفته. در پی انتقادهایی که به لباس قسمت اول شد، طراحان لباس سعی کردند مؤلفههایی از لباس کلاسیک مرد عنکبوتی را به ایدههای اولیهی خود اضافه کنند و نتیجهاش همین لباسی شد که در قسمت دوم فیلم اندرو گارفیلد دیدیم. کارگردان فیلم مارک وب، دربارهی انتخاب اندرو گارفیلد گفته بود: «شاید اندرو گارفیلد برای بعضیها چهرهی تازهای باشد و به تواناییهایش با شک نگاه کنند، ولی کسانی که فیلمهای این بازیگر جوان را دیدهاند بهخوبی میدانند که چه استعداد فوقالعادهای دارد. جالب اینجاست که وقتی سم ریمی توبی مگوایر را برای نقش پیشنهاد کرد، استودیو روی خوشی نشان داد و میخواست بازیگر دیگری را انتخاب کند. به همراه این دو موارد دیگری نیز دیده می شوند که نقاب یکی از آنهاست. درست است که بنمایه و اساس لباس همان چیزهایی است که تونی استارک طراحی کرده بود، ولی تغییرات ظریف و جذابی در آن دیده میشد که حس واقعا خوبی میداد.

در حالی که میتوان به این موضوع احترام گذاشت که او مغز متفکری است که با کشیدن سیمها نقشهای را در پشت صحنه تنظیم میکند، اما در مجموع به نظر میرسد گاهی اوقات سازندگان در تدوین نهایی او را بیش از حد از طرح اصلی داستان حذف میکنند. لنزهای روی چشم درخشان بودند و یک ویژگی جالب و جذاب جدید هم داشت که به مرد عنکبوتی اجازه میداد هر وقت میخواهد بازوهایی شبیه پای عنکبوت از پشت سرش در بیاید. بهویژه که برای بردن جایزهی مسابقه کشتی کج و خریدن ماشین برای مری جین وقت چندانی نداشت. تقریبا شبیه همان لباس کشتی کج مگوایر است ولی امکانات بیشتری به آن اضافه شده و باحالتر در آمده. حتی هنوز هم وقتی بحث بهترین مرد عنکبوتی سینما پیش میآید، خیلیها معتقدند توبی مگوایر از همه بهتر بوده و کسی نتوانسته جایش را بگیرد. اغلب مردم معتقدند که جلوههای ویژهی میدانی بهتر از تصاویر کامپیوتری و دیجیتالی در میآید، بهویژه وقتی بخواهیم لباس ابرقهرمانها را روی تنشان ببینیم. اکشن فیگور یا آدمک مفصلی (به انگلیسی: Action figure) یک عروسک با شخصیت قابل تنظیم است که معمولاً از پلاستیک ساخته میشود و اغلب بر اساس شخصیتهای یک فیلم، کتاب طنز، نظامی، بازی ویدیویی یا برنامه تلویزیونی ساخته میشود.

او بدون هیچ دلیلی شکلات را یک ارزش محسوب میکند. وقتی نابغهای مثل تونی استارک چیزی را بسازد، شک نکنید قابلیتهای هیجانانگیزی انتظارتان را میکشد. تام هالند پیش از آنکه لباس فوق پیشرفته و باحال تونی استارک به دستش برسد، خودش لباسی طراحی کرد که ویژگیهای زیادی نداشت، ولی در جای خودش شایستهی تقدیر بود. مری الیزابت وینستد بازیگری است که نقشهای متفاوت زیادی را بازی کرده و توانسته به خوبی از عهده اکثر آنها بربیاید و خود را با آنها منطبق کند. اکثر پسرها دوست دارند کارها و رفتارهای ابرقهرمانی مورد علاقه خود را انجام دهند که ویژگی های آنها را به دست آورد، بنابراین شما می توانید با خرید لباس واقعی مرد عنکبوتی این آرزو را برآورده کنید و کودک خود را بسیار خوشحال کنید. بن تن و تم سبز رنگ آن، برای تمام پسرک های کودک و نوجوان، انتخابی ایده آل است. این نسخه از مرد عنکبوتی بیرحم و عصبانی است و فکر انتقام تمام مؤلفههای اخلاقیاش را کور کرده. و با بتمن و سوپرمن در حال جنگ با یکدیگر، یک تهدید جدید به سرعت بوجود میآید و بشریت را در خطری بزرگتر از آنچه قبلاً شناخته شده است قرار میدهد.

ویژگی جالب دیگری که این لباس داشت، چشمهای مرد عنکبوتی بود که روی ماسک ثابت نبودند و با حالتهای مختلف پیتر پارکر تغییر میکردند که باعث میشد بیننده درکی از حالات چهرهی او داشته باشد. شاید توی چشمترین تغییر آن، رنگ سیاهی باشد که به لباس اضافه شده و جای رنگ آبی و همیشگی را گرفته. هر قسمت از مرد عنکبوتیهای جدید حداقل دو لباس تازه به هواداران نشان میدهد که جای خوشحالی دارد. این شهرت و محبوبیت فراگیر دلایل مختلفی دارد. با اینکه در قرن 19 و سپس 20 میلادی، در کشور آمریکا قهرمان های خیالی زیادی را ساخته شده، اما خفاش سیاه پوش که با نام بتمن او را میشناسیم، در بین تمامی شخصیت های شرکت های مارول یا DC Comics جایگاهی متعالی دارد که در سال های اخیر به لطف فیلم های سینمایی و بازی های ویدئویی، این محبوبیت بیشتر هم شده است. او در مصاحبهای گفته بود که حس میکرده این سریال زیادی «بچگانه» از آب در آمده و باب میل او نیست. این با پویایی بتمن در دیگر جنبههای گیمپلی سازگار نیست. در جایی از فیلم تونی استارک لباس مخصوصش را از پیتر پارکر پس میگیرد و به او میگوید: «اگه بدون این لباس هیچی نیستی، پس نباید اصلا دستت باشه!

این برنامه به دلیل رابط کاربری فوق العاده بصری و کاربر پسند بسیار ساده است.این شامل تغییر ویژگی های صورت صورتک شما ، آزمایش برچسب های مختلف ، آزمایش لباس های جدید و غیره است. از بازیها تا سریالها و نسخههای سینمایی، لباس مرد عنکبوتی هربار دچار تغییر و تحولاتی شده که بعضیها بهتر و جذابتر از بقیه در آمدهاند. این نشان میدهد که داستان مربوط به یک همتای دیگر کال-ل در چند جهان بی پایان قبل از بحران است و نه به سوپرمن واقعی دو زمین. نکتهی بامزه اینجاست که همسر جنیفر کانلی یعنی پل بتانی، کسی است که صدای هوش مصنوعی تونی استارک یعنی جارویس را در میآورد که حالا ویژنِ جهان سینمایی مارول شده. همانطور که در انیمیشن مرد عنکبوتی در جهان عنکبوتی دیدیم، در این کمیک نسخههای مختلفی از مرد عنکبوتی میآمدند که متعلق به واقعیتها و جهانهای موازی بودند. پس از مبارزه، کال-ل متوجه میشود که یک زمین کامل نیازی به سوپرمن ندارد و الکساندر از او برای اهداف خود استفاده میکند. در فیلم اول سم ریمی، پیتر پارکر بعد از اینکه قدرتهایش را کشف میکند مدتی کلنجار میرود تا به لباس باب میلش برسد. پیش از فیلم سم ریمی، در فصل اول سریال انیمیشنی مرد عنکبوتی (۱۹۹۴) هم با خط داستانی مشابهی روبهرو شده بودیم.

سال ۲۰۱۵ کمیک بوکی با خط داستانی اسپایدر ورس (جهان عنکبوتی) منتشر شد که این نسخه از مرد عنکبوتی در آن ظاهر میشد. کمپانی توئی دو سریال دیگر هم ساخت که در تیتراژشان از مارول یاد میشد ولی به طرز عجیبی هیچ ارتباط و شباهتی با آثار و کمیکهایش نداشتند. بر خلاف آمار بالای بینندگان و نظرات مثبتی که این سریال داشت، شبکهی سیبیاس به خاطر اینکه نمیخواست بهعنوان یک شبکهی مخصوص آثار ابرقهرمانی شناخته شود، ساخت سریال مرد عنکبوتی شگفتانگیز را متوقف کرد. از طرف دیگر، برادران وارنر به شدت به دنبال چنین دسته آثار موفق از کمیکهای دیسی است تا بتواند دنیای سینمایی خود را پس از دردسرهای فراوان احیا کند. هر کدام از این آثار برداشت شخصی و ناشی از خلاقیت سازنده آن است. لباسی که اندرو گارفیلد در اولین قسمت این فیلم پوشید از جهات بسیاری قابل ستایش بود، چون تلاش کرده بودند مدل جدیدی طراحی کنند و به تکرار تجربیات قبل قانع نباشند. لباس دوم اندرو گارفیلد در زمینهی تلفیق ایدههای جدید و قدیم خوب عمل کرد، ولی لباس قرمز و مشکی تام هالند در فیلم دومش به همه نشان داد که چطور میتوان ایدههای کاملا جدید را روی لباس مرد عنکبوتی عملی کرد و بهترین نتیجهی ممکن را گرفت.

و در نهایت، بزرگترین تفاوت دو فیلم را باید نوع به تصویر کشیده شدن بروس وین بدانیم. میتوانید از میان مجموعهای از شخصیتهای معروف دنیای DC (مثل Flash, Aquaman, Green Lantern, لباس بتمن کوچک Joker) به همراه گروهی از محتواهای قابل دانلود که بازی را تازه و سرگرم کننده نگه میدارند، انتخاب کنید. انتخاب لباس توبی مگوایر بهعنوان لباس برتر مرد عنکبوتی شاید ربط زیادی به کارآمدی یا تکنولوژیهای برترش نباشد که در این زمینه لباسهای تام هالند حرفی برای گفتن نمیگذارند و احتمالا تا سالیان سال بهعنوان بهترین لباسهای مرد عنکبوتی باقی خواهند ماند. علت اصلی این انتخاب به تأثیری برمیگردد که فیلمهای سم ریمی و توبی مگوایر روی سینما و آثار ابرقهرمانی و مرد عنکبوتی گذاشتند و البته خاطرهای که نسلی از هواداران و سینمادوستان با آن دارند. البته فصلی که در آن پیتر پارکر مثلا «شر» شده خیلی جذاب نیست و گلدرشت در آمده، ولی وقتهایی که مرد عنکبوتی را با این لباس سیاه با نقش تارهای سفید میبینیم بهشدت جذاب شده. مهم نیست از طرفداران مارول هستید یا دیسی، حتی پر و پا قرصترین دوستداران دیسی هم نمیتوانند علاقهی خودشان را به مرد عنکبوتی پنهان کنند.

سومین مرد عنکبوتی سم ریمی و توبی مگوایر مثل دو قسمت قبلی موفق و محبوب نشد و نتوانست پایانبندی مناسبی برای این سهگانه باشد، ولی هنوز هم ویژگیهای مثبت خودش را دارد و هواداران مرد عنکبوتی از دیدن آن لذت میبرند. اقتباسهای سینمایی که تا پیش از این از مرد عنکبوتی ساخته بودند، یکی از بخشهای اصلی و محبوب این شخصیت را در خودشان نداشتند و آن چیزی نبود جز صحبتهای پیتر پارکر با خودش که در کمیکها به صورت افکارش نمایش داده میشد و در نسخههای سینمایی راهی نبود که بتوانند آن را اجرا کنند. کمتر کارگردانی پیدا میشود که در زندگی شخصیاش اینچنین به کمیکها علاقه داشته باشد و درکشان کند. اگر به تبلیغات مختلف بازی توجه کنید، خواهید دید که سازندگان به قرار گرفتن بازیکن در قالب بتمن بسیار اشاره کردهاند، اما بتمن بودن و تجربهی این بازی چگونه است؟

تا الان همه به ترکیب آبی و قرمز عادت کرده بودیم و دیدن ترکیب رنگ جدید حسی از تنوع به مخاطب میداد. باید به سازندگان جوکر گفت خنده گرفتن از مخاطب کار سختی است و نمی توان همین طوری افراد را به برنامه دعوت کرد و انتظار جذابیت داشت. سام درخشانی، امیرمهدی ژوله، امین حیایی، رضا نیکخواه، بیژن بنفشهخواه، هومن حاجی عبداللهی، امیر کاظمی و سهیل مستجابیان شرکتکنندگان برنامه جوکر هستند. پس از بستری شدن جوکر در تیمارستان، او مجذوب جوکر شد و داوطلب شد تا او را روانکاوی کند. کلاه بسیار زیبا و محکم تگزاسی با طراحی جذاب و منحصر به فرد و دوخت عالی که استایل یک کابویی گاوچران را به شما می دهد. پیتر لباس جدیدش را با هدف و دیدگاه خاصی طراحی کرده بود که از دل داستان و مضمون این قسمت میآمد. در یک داستان غیراقتباسی، دووین، به عنوان یک کودک، شاهد مرگ والدین ثروتمند خود میشود و همین اتفاق او را تبدیل به یک نیروی مبارز با جرم و جنایت میکند. این بخش داستان فیلم را از مجموعه کمیکهایی با نام «حماسهی لباس بیگانه» اقتباس کردند، کمیکهایی که از می ۱۹۸۴ تا آوریل ۱۹۸۵ منتشر شد. بهباور بخش اعظم مخاطبان و منتقدان سینما، این فیلم بهاندازهای خوب و فوقالعاده است که میتواند ارزش قسمتهای قبلی انتقامجویان را هم در نظر بینندگان دوچندان کند.

البته همه چیز در حد شایعه مانده و حتی چندباری آن را رد کردهاند، ولی مارول به همین رازداریها معروف است و معلوم نیست چه غافلگیری دلنشینی انتظار هواداران را میکشد. البته با وجود تمام قابلیتهای جذاب این لباس، برخی هواداران انتقاد میکردند که لباس مرد عنکبوتی زیادی متکی به تکنولوژی است، در حالی که خیلی از ویژگیهای موجود در آن قبلا در کمیکهای مرد عنکبوتی حضور داشته. اما انگار خبر نداشتند که در کمیکهای مرد عنکبوتی تعداد زیادی ضدقهرمان نزدیک به واقعیت حضور دارند که میتوانستند از هرکدامشان استفاده کنند. در ادامهی خبر با سینماگیمفا همراه باشید. چه زمانی باید نگران باشید؟ کامرون مانهن در نقش جوکر بسیار خوب ظاهر شد و تحسین بسیاری از بزرگان سینما همچون مارک همیل (که زمانی صدا پیشگی شخصیت جوکر در سری بازی آرکهام و سریال کارتونی بتمن را برعهده داشت) برانگیخت. بنابراین، هر بازیکنی در هر زمانی میتواند تصمیم بگیرد که به جای دنبال کردن داستان اصلی بازی، جهان را کاوش کند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار