طراحی داخلی کلینیک دندانپزشکی به سبک مدرن

بر روی دیوار اتاق انتظار میتوانید استفاده نمایید. برای این کار میتوانید میز پذیرش یا به اصطلاح میز منشی که انتخاب میکنید باید با توجه به ابعاد مطب اندازۀ مناسبی داشته باشد. درواقع هر نوع طرح را که انتخاب میکنید باید به گونهای باشد که فضای باز و راحتی را برای مراجعهکنندگان و شما به وجود آورد. در زیر عکس مطب دندانپزشکی شیک را مشاهده میکنید که مانند سالن انتظار تصویر بالا در انتهای سالن فضایی را برای بازی بچهها در نظر گرفته است. از یک طرف طراحان نیز خواهان زیاد کردن کیفیت کار خود، بالا بردن تعداد مشتری های راضی خود و معروف شدن بین طراحان هستند. 1. دارای مقاومت بالا و دوام زیادی باشد. این نوع متریال در طرحهای مختلفی در بازار هستند مانند دیوارپوشهای سه بعدی که هم نصب بسیار آسانی دارند و هم در برابر سایش و گرما و رطوبت مقاومت بالایی دارند. زمانی که طراح شما خلاقیت لازم را داشته باشد، نمونههای اجرای دیگر را بررسی و با توجه به اصول و ضوابط یک طرح بسیار خاص و زیبا برای شما طراحی و اجرا خواهد کرد.

در این مطب ها وجود حداقل دو صندلی برای بیمار و همراه، میز کار پزشک، صندلی راحت مخصوص پزشک برای جلوگیری از خستگی او در زمان فعالیت طولانی مدت، تخت معاینات که باید دارای پارتیشن یا پرده باشد،قفسه وسایل شخصی پزشک و قفسه ابزار کار او دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی ، الزامیست. برای مثال مطب پزشک باید آرامش دهنده به بیماران و همراهان آنان باشد. به عنوان مثال مطبی که برای کودکان می باشد باید از رنگ آمیزی شادتری استفاده کند و ازطیف نوری جذب کننده ای استفاده کند در مقایسه با مطبی که برای سالمندان طراحی شده است.مطب ارائه دهنده ی خدمات برای سالمندان ؛ می بایست سالن انتظاری با طیف رنگی آرامش دهنده و رنگ های سرد و همچنین مبلمان راحت برای مراجعه کنندگان باشد. درواقع اغلب مطبهای پزشکی از سقفهای کاذب استفاده میکنند که این نوع سقفها جای سقفهای ساده را گرفته است و در طرحهای بسیار زیبا و جذابی ارائه میشوند. در حال حاضر توجه به سلامتی و روحیات افراد موضوعی بسیار مهم است که طراحان دکوراسیون داخلی همواره به آن توجه می کنند.

در صورتی که برای طراحی دکوراسیون داخلی مطب زنان با مشکل فضا روبرو هستید، نیازی نیست تا مولفه ها و عناصر مدنظرتان را حذف کنید. اگر شما هم پزشک زنان و یا یک طراح داخلی تازه کار در این حوزه باشید، احتمالا اولین سوالی که برایتان پیش می آید این است که چگونه می توانید طراحی بخش داخلی دکوراسیون مطب زنان را انجام دهید. به عنوان مثال میتوانید چند صندلی یا مبلمان راحتی دستهدار در یک طرف و صندلیهای بدون دسته هم در طرف دیگر قرار دهید. مسئله اصلی این است که دیگر دوران قراردادن صندلی به صورت دورچین و یا ردیفی و نصب چند عکس از آناتومی بدن برای طراحی داخلی یک مرکز درمانی به پایان رسیده است! البته نکته ی قابل توجهی که باید در دکوراسیون داخلی اتاق انتظار مطب به آن توجه کنید این است که در طراحی اتاق انتظار مطب و استفاده از رنگها در آن، باید به تخصص پزشک مورد نظر توجه داشته باشید. البته این بدان معنی نیست که کل مطب و وسایل آن به رنگ سبز یا آبی یا سفید باشد. در طراحی مدرن دکوراسیون مطب در تهران، اغلب آن را به منطق مختلفی تقسیم میکنند.

مطلب مرتبط اصول معماری طراحی شود تا بیمارها بتوانند خود را با هم دارند. البته میز پذیرش نیز باید به اندازهای باشد که مراجعهکنندگان هم ایستاده و هم نشسته بتوانند نیاز خود را به راحتی بیان کنند. البته توجه داشته باشید که کاغذهای دیواری که در مطب استفاده میشود بهتر است از نوع قابل شستوشو باشد. البته گاهی اوقات بسته به نوع دیزاین می توانید رنگ کاغذ دیواری مطب دندانپزشکی را از سایر رنگ ها انتخاب کنید و در عوض رنگ صندلی و سایر بخش ها را زرد بگذارید. یکی از نکات مهمی که برای مطب زنان و زایمان در نظر بگیرید، این است که به تعداد کافی مبلمان یا صندلی برای نشستن آنها در نظر بگیرید. اگر می خواهید طراحی کلینیک زیبائی را انجام دهید دقت کنید که در ادامه این مقاله در شرکت معماری هیرادانا به نکات طراحی اشاره میکنیم.

دومین نکته در طراحی داخلی مطب چشم پزشکی نور پردازی است که اگر به درستی انجام نشود موجب آزار و ایجاد استرس در فرد بیمار میشود. به عنوان مثال رنگهایی که در طراحی مطب دندانپزشکی استفاده میشود با رنگهایی که در مطب یک پزشک اطفال استفاده میشود یکسان نیستند و باید هنگام رنگ آمیزی به مخاطبان و بیماران آن پزشک توجه نمود. اگر پزشک در زمان نور کمتر و بعد از ظهر مشغول به فعالیت است، باید نورپردازی بهت و بیشتری صورت گیرد. در برخی موارد لوگوی مطب میتواند به عنوان بخش اصلی طرح قرار گیرد. معمولاً وسایل زیادی بر روی میز منشی و پرسنل مطب قرار میگیرد که باید به اندازهای باشد که وسایل مورد نیاز به راحتی بر روی آن قرار گیرد. بیماران و مراجعهکنندگان معمولاً استرس و نگرانی خاصی هنگام مراجعه به پزشک دارند و لازم است رنگ زمینه و فضای مطب به گونهای باشد که آرامش را به آنها القا کند. طراحی کلینیک رادیولوژی باید به گونه ای باشد که فضای کافی هم برای تکنسین بخش و هم بیمار را فراهم کند. با در نظر گرفتن موارد مذکور، طراحی کلینیک رادیولوژی با چالشهای بیشتری نسبت به مراکز درمانی دیگر روبرو است و بحث عملکرد فضا در آن بسیار اهمیت دارد.

صندلی موجود در اتاق و فضا برای یک مطب پزشکی بسیار اهمیت دارد. به این معنی که روی سطح این سقف ها گرد و غبار و باکتری جایی ندارند؛ به این دلیل که مواد موجود در سقف کشسان کشنده باکتری ها هستند. از همین رو دیوارپوش و سقف کشسان در دکوراسیون مطب پزشک را به شما معرفی می کنیم. همچنین علاوه بر آن این رضایت خود باعث می شود، که فرد در صورت داشتن بیماری مجدد دوباره به همان مطب و یا کلینیک بازگردد، و یا آن را به دوستان و آشنایان خود معرفی کند. ۱- در این بخش لازم به ذکر است که تعویض یونیت های مطب یا صندلی های بخش پذیرش یکی از مواردی است که می تواند به زیبایی فضای داخلی مطب شما کمک کند. با توجه به تعدد مطبها و کلینیکهای دندانپزشکی، عواملی که میتواند بیمار را به مطب دعوت کند، علاوه بر مهارت کادر درمانی، طراحی داخلی منحصربهفرد و آرامبخش آن است. علاوه بر آن در طول روز نیز باید امکان استفاده از نور طبیعی وجود داشته باشد. در سالن انتظار با دهانه ی دایره ای شکل بزرگی که روی دیوار کار شده تمام مراجعین در سالن انتظار امکان دید به فضای زیبای بیرون از کلینیک دندانپزشکی را دارند.

از جمله رنگهای آرامبخش که روان شناسان برای مطب های پزشکی توصیه میکنند استفاده از رنگهای روشن مانند سفید، آبی و سبز میباشد. استفاده کنید. یکی از راهکارهای مهم برای جلب توجه مراجعه کنندهگان مطب و اطمینان از مهارت پزشک قرار دادن مدارک تحصیلی و گواهیهای پزشک میباشد که در اتاق انتظار مطب نصب میکنند. مبلمان و پارتیشن های متفاوت مدنظر هر پزشک ممکن است با سایر همکاران ایشان کاملا متفاوت بوده و نیازمند ملاحظات جدیدی باشد. علاوه بر آن از آنجایی که ممکن است افراد با بیماری های واگیر دار در مطب ها و مراکز بهداشتی درمانی رفت و آمد داشته باشند، باید محیطی کاملا بهداشتی بوده و با وسایل و لوازم آنتی باکتریال، دکوراسیون آن چیده شود. ممکن است انتظارهای طولانی و استرس و اضطراب حس هایی باشد که به سراغ شما بیاید. هدف اصلی در طراحی دکوراسیون مطب پزشکی مانند مطب پزشکان عمومی، روانشناسان دکوراسیون دندانپزشکی این است که بتوان به بهترین شکل ممکن فضای داخلی مطب را بهینه کرد و همچنین علاوه بر موارد ذکر شده میزان عملکردها را بالا برد. این روش درمانی به صورت “اعمال بار کم ، با کشش طولانی مدت در مجموعهی میوفاشیال” با هدف بازگرداندن “طول بهینهی این مجموعه ، کاهش درد و بهبود عملکرد” توصیف میشود.

چند گیاه را در اطراف اتاق قرار دهید. همچنین از چند رنگ به صورت ترکیبی نیز میتوانید استفاده کنید. چند نکته مهم باید در دکوراسیون داخلی مطب و مراکز بهداشتی درمانی رعایت شود. براي مثال، در تجربه ای که در دیزاین داخلی مطب دندانپزشکی در تبریز داشتم؛ یک میز با پایه هاي سفید و سطح میز سفید، سست و زوال در رفته به نظر می­آمد. علاوهبر این بهتر است میز مربوطه با چوب ساخته شود که تمیز کردن آن راحت باشد. در این پروژه مراجعه کنندگان، بعد از ورود به اتاق انتظار، بلافاصله به میز بزرگ دایره ای شکل که رسپشن کلینیک است می رسند.

به کار بردن مبلمان مناسب در اتاق انتظار مطب یکی از مهم ترین مسائل در طراحی مطب میباشد. حال پس از بررسی اثرات فیزیولوژیکی رنگ، با نگاهی نسبتاً عمیق در مسائل رواشناسی، به دنبال یک بررسی اولیه پیرامون اینکه چگونه می­توان عکس­العمل­­هاي محیطی به رنگ­ها را افزایش داد، می­باشیم. یعنی فبل از اینکه چیدمان مطب را آغاز کنید باید یک سری اطلاعات کلی در مورد خدمات پزشکی ارائه شده در آن مطب بدست آورید. اگر بناست شما به عنوان یک طراح دکوراسیون وارد پروسه طراحی دکوراسیون مطب یک پزشک یا یک مرکز پزشکی شوید، پیش از هرچیز لازمست اطلاعاتی دقیق در خصوص خدماتی که این مرکز درمانی به مراجعان ارائه می کند کسب نمایید. به عبارت دیگر هر بیمار یا فردی که وارد کلینیک زیبایی می شود، اول از همه شما را براساس ظاهر کلینیک قضاوت می کند. در وهلۀ اول باید مبلمان و نحوۀ چیدمان اتاق انتظار را در نظر بگیرید. پس در وهلۀ اول مبلمان یا صندلیهایی که برای اتاق انتظار یا هر فضای دیگر به کار میرود باید راحت باشد تا مراجعهکنندگان حس راحتی در فضای انتظار داشته باشند. صندلی ها و میزهایی که بیش از حد به هم نزدیک هستند می توانند باعث احساس محدودیت در افراد شوند و این موضوع حتی برای مراجعهکنندگان ناخوشایند است.

در حالیکه فقط در یک فضای بزرگ میتوان فضای انتظار مجزا در نظر گرفت، جدا کردن محل پذیرش از محل انتظار، بخشی از اهداف را پوشش می دهد که هم تجربه کارکنان و هم بیماران را بهبود می بخشد.در درجه اول، یک اتاق انتظار جداگانه به بیماران حریم خصوصی بیشتری می دهد. چرا که انتخاب رنگ اتاق انتظار از جمله مراحل طراحی استاندارد یک مطب پزشکی است و تاثیر زیادی در بهبود عملکرد مطب و کسب رضایت بیماران دارد. آیا استفاده از مبلمان در طراحی داخلی مطب روانشناسی تاثیر دارد؟ چه عواملی روی هزینه طراحی داخلی تاثیر گذار است؟ ترکیب رنگهای آرامش بخش در اتاق انتظار مطب میتواند حس مثبت و خوب را در بیماران ایجاد نماید و تاثیر مستقیم روی ذهن بیمار داشته باشد. رنگ بژ که در دسته رنگهای خنثی قرار دارد میتواند با ترکیب رنگهای دیگر باعث ایجاد آرامش در فضا شوند. ام دی اف با روکش ممبران نیز، به سبب سطحی یکدست و صاف و تنوع رنگی متفاوت و متنوع، کارایی زیادی در مطب و کلینیک ها دارد. برای شناسایی کابینت های موجود در کلینیک یک کد رنگی اعمال شده است تا بیماران دچار اختلال نشوند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار